Polacy w Chicago

Polacy, którzy kojarzą się z National Hockey League, to przede wszystkim Mariusz Czerkawski, Krzysztof Oliwa oraz Wojtek Wolski. Możemy też wymieniać zawodników, których korzenie sięgają naszego kraju. Są to między innymi Zenon Konopka, Brian Rafalski, Joe Pavelski czy Ed Olczyk, który swego czasu występował w Chicago Blackhawks, a obecnie pełni rolę komentatora spotkań Jastrzębi na Comcast SportsNet Chicago oraz WGN-TV. Jest też komentatorem w popularnej stacji NBC.

Jednak na dzień dzisiejszy trudno szukać naszych rodaków, którzy reprezentowaliby daną organizację. Jedną z takich osób, jest Paweł Pryliński, który od ponad dwudziestu lat pełni funkcję masażysty-terapeuty drużyny Chicago Blackhawks.

Pochodzący z Kalisza, Paweł Pryliński to absolwent AWF w Poznaniu. Do Chicago przeniósł się w 1981 roku, a następnie zdobył uprawnienia zawodowe w Chicago School of Massage Therapy. Do drużyny z Wietrznego Miasta dołączył w 1991 roku. W tym momencie Pryliński stał się dopiero czwartym takim terapeutą w historii NHL. Wraz z Blackhawks zdobywał Puchar Stanleya trzykrotnie, w 2010, 2013 oraz 2015 roku. Za każdym razem podczas „dnia z Pucharem” Pryliński odwiedzał Konsulat RP w Chicago.


 

Innym Polakiem, którego możemy wiązać z Blackahwks, jest Patryk Pysz, który jako jeden z nielicznych rodaków w NHL, w 1993 roku był draftowany przez Chicago w 4 rundzie ze 102 numerem. Niestety wychowanek Podhala Nowy Targ oraz reprezentant Polski nigdy nie zadebiutował w najlepszej hokejowej lidze świata.

W Blackhawks występowało w przeszłości dwóch zawodników, którzy urodzili się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Byli to Jan Miszczuk oraz Edward Leier.

Pierwszy z nich, Miszczuk urodził się 29 września 1940 roku w miejscowości Naliboki, które po wojnie polsko-bolszewickiej znalazły się w granicach II RP i należały do powiatu nowogródzkiego w województwie nowogródzkim – obecnie terytorium Białorusi. Jan Miszczuk w NHL zadebiutował w sezonie 1963/64 w barwach Detroit Red Wings. W sezonie 1965/66 oraz 1966/67 rozegrał łącznie pięć spotkań dla Chicago Black Hawks. W tym czasie strzelił jedną bramkę oraz zanotował jedną asystę. Po odejściu z Chicago grał jeszcze między innymi w Philadelphia Flyers. Karierę zakończył w 1979 roku.

Edward Leier urodził się 3 listopada 1927 roku w Polsce. W NHL rozegrał dwa sezony, oba w barwach Chicago Black Hawks, a było to w latach 1949-51. W tym czasie, Leier strzelił dwie bramki w szesnastu spotkaniach. Edward Leier przez kilka lat grał także w baseball. W 1950 roku był all-star w ManDak League.