Tony Esposito

Data urodzenia: 23 kwietnia, 1943, Sault Ste. Marie, ON, CAN
Pozycja: Bramkarz
Kluby: Chicago Black Hawks, Montreal Canadiens
Mecze w NHL: 886
GA: 2563
SO: 76
GAA: 2.92
Numer: 35

Tony Esposito w Chicago Black Hawks debiutował w latach 1969/70. Już w pierwszym sezonie w Windy City, Esposito zdążył przekonać do siebie kibiców Black Hawks. We wspomnianej kampanii, bramkarz Chicago aż piętnastokrotnie zachowywał czyste konto, dzięki czemu Tony Esposito dostał nagrodę Calder’a, dla najlepszego debiutanta w sezonie zasadniczym. Ponadto w tym samym sezonie otrzymał nagrodę, dla najlepszego bramkarza oraz został wybrany do pierwszej drużyny sezonu – NHL All Star Team.

W następnych sezonach Tony „Q” kontynuował swoją dobrą dyspozycję. W 1971 roku pomógł Chicago Black Hawks dotrzeć do finału Pucharu Stanleya. Bramkarz Hawks ponownie okazał się jednym z lepszych bramkarzy w lidze, notując w sezonie zasadniczym sześć czystych kont, co w pierwszych dwóch sezonach spędzonych w Chicago dawało łącznie 21 spotkań bez puszczonej bramki w RS. Równie udany był trzeci sezon w barwach Jastrzębi. W sezonie 1971/72, Esposito zanotował najlepszą statystykę GAA, a więc najniższy bilans średnio traconych bramek na mecz – 1.77. Drugi raz w karierze wygrał nagrodę, dla najlepszego bramkarza w lidze. Tym samym, Tony Esposito kolejny raz został wybrany, do najlepszej szóstki sezonu. W 1973 roku bramkarz Chicago wraz z kolegami stanął przed kolejną szansą wygrania Pucharu Stanleya. Jednak ponownie lepsza okazał się  drużna Montreal Canadiens. W kolejnym sezonie bramkarz Chicago zgarnął trzecią i ostatnią w karierze Vezina Trophy. Kolejne kampanie były mniej udane, dla Black Hawks, jednak Tony Esposito rozgrywał kolejne dobre sezony, dzięki czemu był wybierany m.in. do meczu gwiazd NHL.

Tony „Q” zakończył karierę w 1985 roku, a trzy lata później dołączył do Hockey Hall of Fame. Numer, z którym występował został zastrzeżony przez klub, 20 listopada 1988 roku.